Bilgisayar, alısün, sınalgı uşaklarda görmeyi zayıflatıyor mu?

Açelya

New member
"Körpeler hâlâ doğum evindeyken etraflı muayene olunuyor, bundan sonra eve yola salınıyorlar. Bundan sonraki mesuliyet valideynlerin üzerine düşüyor. Bazen mektebe gidene kadar uşaklarda görme ve göz muayenesi hiç aparılmıyor."

Oftalmolog ve tıp üzere felsefe doktoru Aynura Aliyeva bildirdi ki, âdeten 7 yaşından sonra uşaklarda göz sağlam büyük yaşlı insandaki gibi aynı göstericilere çatıyor: "Nazara alsak ki, göz elması ve görme analizatörü mahz bu yaş haddine kadar inkişaf ediyor, görme kusurları ve zayıflığının vaktinde karşısını almak için bu merhalede vakit aşırı muayene mutlaktır."

Oftalmolog bildirdi ki, uşaklarda hiçbir problem olmasa bile muayeneler aparılmalıdır. "Körpelerde refraksiyona bağlı (yüksek aynek numaraları) çeplik, göz tembelliği (görmenin korreksiyon ile bile zayıf olması), kliniksiz geçen göz dibi şişleri (retinablastom), görmenin yitirilmesi ile yahut keskin zayıf olması ile, titreme (göz elmasının titremesi), çeplik ile neticelenecek göz dibi hastalıkları, vaktinden evvel doğulmuşların retinopatisi (göz dibinin inkişaftan kalması), anadangelme kusur ve sendromlar vaktinde aşikârlanıp müdahale olunsa, uşaklara yüksek, sağlam görme bahşetmek olur".

Onun sözlerine göre, körpeler fikirlerini tam ifade edemediklerine göre, gözlerinden şikâyet etmiyorlar, bunu nazara alarak valideynler dikkatli olmalıdırlar: "Etraftakilerin körpe hakkında «iri gözdür», «ham bakışı var», «hâlâ körpeler görmüyor» gibi fikirlerine ehemmiyet verilmemelidir. Yenidoğulmuşlarda farklı ölçülerde olsa (iri hacimli görüyorlar) da görme oluyor, hayatının 2. ayından başlayarak binoküler görme (ayrı ayrı gözlerle görülen şekil beyinde birleşip vahit tasvir teşkil etme kabiliyeti) inkişaf ediyor, artık körpelerde fiksasyon kabiliyeti oluyor, 6 aylığında görmesi artıyor, görme analizatörü inkişaf etmiş oluyor".

Bes saatlerle bilgisayar, sınalgı, alısün kullandıklarında uşakların görmesi zayıflıyor mu? Valideynleri en çok bu meselenin narahat ettiğini diyen Aynura Aliyeva bunları dedi: "Uzun müddet monitör teknik kullanan uşaklarda görme zayıflamaz, sadece, gözde kuruluk, yorgunluk ve bununla alakadar olarak görmeyi muhtelif mesafeye fokuslayan adalelerin spazmı oluşur. Böyle ağırlaşmanın karşısını almak için görme gerginliğine, derslere fasılalar vermek, yeşillik ve açık havada vakit geçirmek, uykudan 1-2 saat evvel cihazları kullanmamak, gece 8-9 saatlik uyku yatmak lazımdır".

(Kaynak: Azerbaycan matbuatı)​
 
Son düzenleme:

uçurcu

New member
Uzun süre ekrana bakmaktan dolayı gözde kuruma gibi bazı rahatsızlıklar olabiliyor. Çalışırken sık göz kırpmaya dikkat edebilir, arada çay veya kahve içebilir ve küçük yazıları okuyabiliyor olsanız bile imkân dahilinde ise yazıları yaklaştırarak okuyabilirsiniz.
 
Üst